Jak uchronić psa i kota przed kleszczami

25 cze 2015

Kleszcze są powszechnie spotykanymi w naszych okolicach pasożytami odżywiającymi się krwią psów i kotów. Spotkać je można w lasach, na łąkach, ale również w przydomowych ogródkach i trawnikach. Inwazje kleszczy nasilone są wczesną wiosną i jesienią, ale obecne są nawet przez cały rok, jeśli tylko sprzyja im temperatura.

Ukąszenie kleszcza nie boli i jest często niezauważalne dla zwierzęcia. Właściciele zauważają je często po kilku dniach, już opite krwią.

Same kleszcze nie są groźne, ale konsekwencją ich pobytu na naszym pupilu może być szereg chorób, których patogenty przenoszoną są ze śliną kleszczy. Do chorób przenoszonych przez kleszcze należą babeszjoza, borelioza, erlihioza, tularemia, anaplazmoza. Choroby te mają często ciężki przebieg, ich diagnostyka i leczenie są kosztowne i w niektórych przypadkach mogą zakończyć się śmiercią zwierzęcia. 

Najlepszym sposobem Ochrony przed kleszczami i chorobami przez nie przenoszonymi jest stosowanie preparatów zabezpieczających. 
Do dyspozycji właścicieli jest cała gama preparatów w różnych postaciach i o różnym czasie działania. Właściciel może dobrać, czy będą to krople wylewane na skórę, obroża, czy tabletka, którą nasz pies z chęcią zje. Należy pamiętać, że skuteczność tych preparatów zależy od dobrze dobranej dawki środka przeciwpasożytniczego, właściwego podania zwięrzeciu, ale także od trybu życia zwierzęcia (np częstych kąpieli). Kolejne dawki preparatów powinny być podawane w odpowiednich momentach. Należy pamiętać także o fakcie, że nie wszystkie preparaty działają odstraszająco i dlatego obecność kleszcza na naszym zwierzęciu mimo zabezpieczenia jest normalna. Środki mają za zadanie go szybko unieszkodliwić.